2008-ban az „ecsenyi sváb tutyi” megkapta az Örökségünk –Somogyország Kincse címet, 2014. június 11-től pedig a Somogy Megyei Értéktárban is szerepel a következő indoklással: „Több évszázados múltra tekint vissza a német népi kismesterség, melyet az ecsenyiek nagy hozzáértéssel űznek – előállítva a kedvelt bioterméket, hiszen a talprész zsákvászonból, míg a felsőrész gyapjúfonálból készül.”
2016. december 16-tól pedig az „Ecsenyi tutyi minták” gyűjteményét az Ecsenyi Értéktár elsőként nyilvánította Helyi Értékké, s vette fel a Helyi Értéktárba. Ezt a gyűjteményt az Ecseny Felemelkedéséért Egyesület tagjai gyűjtötték össze, hogy megőrizzék a következő nemzedékeknek e szép és egyedi, Ecsenyre jellemző mintáit.
Eredetileg a férfiak tutyijait nem színekkel, hanem kötésmintákkal díszítették, amik a maguk egyszínűségükkel mégis egyedivé tették e darabokat is.
A tutyihoz hozzátartozott a „klumpa” is, ha kiléptek a házból ebbe léptek, így a tutyi alja tiszta maradt.
A szántóföldön aratáskor használt tutyik alját szurokkal bekenték, hogy a tarló e szúrja meg a lábukat.
Ma már csak néhányan ismerik a tutyi kötés tudományát, ezen szeretnénk változtatni, illetve kényelmes viseletét népszerűsíteni.
Ez az oka, hogy a 2017. évi Tracht Tagra (Viselet Napja) a tutyi választottuk témának.
Ismertetőnkben szereplő képek is ekkor készültek, s országosan is többen megnézték a kollekciónkat, ami példázza hányféle méretben és mintával készülhetnek e remekművek, és néhány fiatal is bemutatta, hogy a hagyományos viselet, vagy egy része ma is megállja a helyét a divat területén is.